HyPy

04.04.2017

Maastopyöräilykoulu 24.4.-28.4.2017

Tervetuloa Hyvinkään Pyöräilijöiden maastopyöräilykouluun!

Maastopyöräilykoulu on tarkoitettu 7-14 vuotiaille pyöräilystä kiinnostuneille nuorille, ketkä tykkäävät vauhdikkaasta menemisestä pyörällä.
Maastopyöräilykoulu on johdettua ja valvottua toimintaa, aloituksena pyöräilyn harrastamiselle tai siihen tutustumiselle. Aloitusviikon jälkeen nuoret siirtyvät muiden seuran nuorten harjoituksiin mukaan.  Aloitusviikolla opetetaan nuorille; Pyörän hallintaa erilaisissa tilanteissa, Turvallista liikkumista Hyvinkäällä, Hyvinkään ja lähialueen paikallistuntemusta ja halukkaille kilpailemisen ensi askeleet.

Maastopyöräilykoulu on lisäksi mukava paikka harrastaa lapsen kanssa yhdessä.

Maastopyöräilykoulu tarjoaa nuorille;
-myönteisiä onnistumisen kokemuksia
-sosiaalista kanssakäymistä
-Hyvinkään paikallistuntemusta
-turvallista liikkumista kaupungilla, maastossa ja pyöräteillä
-edullisen ja monipuolisen liikunnallisen harrastuksen
-harrastuksen, jonka parissa on mahdollista kilpailemalla edetä Suomen ja maailman huipulle

Maastopyöräilykoulun hinta on 150€. Hinta sisältää seuran jäsenmaksun, kesäkauden toimintamaksun ja osallisumisoikeuden kaikkiin HyPyn järjestämiin kilpailuihin.  Ilmoittautua voi sähköpostilla osoitteeseen juniori@hypy.fi tai suoraan rekisteriin tästä: Seuramappi, valitse ”Ilmoittaudu” ja täytä pakolliset kentät ja valitse jaokseksi ”juniori” ja ryhmäksi ”Maastopyöräkoulu 2017” ja paina ”Lähetä”. Saat spostissa vahvistuspostin ja myöhemmin 150€:n laskun maastopyöräkoulusta.

Maastopyöräilykoulussa avausviikolla on harjoituksia jokaisena arkipäivänä.
Avausviikon jälkeen harjoitukset on kaksi kertaa viikossa Juhannukseen asti. Juhannuksesta Elokuun alkuun on kevennetty harjoittelu ohjatun toiminnan osalta, ja Elokuussa jatketaan taas kahdella harjoituskerralla viikossa.

AVAUSVIIKKO

Kokoontuminen aina klo 18.00 TAPAINLINNAN KOULUN HIEKKAKENTÄLLÄ TORIKATU 30, jollei erikseen ilmoiteta!!

MA 24.4 klo 18.00
Aloitus / infotilaisuus, missä tarkistetaan nuorten pyörät ja pidetään ensimmäinen harjoitus, eli tekniikkaradalla ajo.

TI 25.4 klo 18.00
Hakalan BMX-radalle harjoittelemaan töyssyissä ajoa.

KE 26.4 klo 18.00
Pump-track radalle vartalon käyttöä pyörällä ajaessa.

TO 27.4 klo 18.00
Tanssikallion metsäpoluille harjoittelemaan juurikossa ja kivikossa ajoa.

PE 28.4 klo 18.00
Makkaranpaistoon Maatalous-oppilaitoksen grillipaikalle. Kaikki nuorten perheet tervetulleita paikalle makkaralle ja mehulle.